Umiejętność analitycznego myślenia jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. Tyczy się to zarówno naszego życia zawodowego, jak i codziennego. Dzięki niej jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet w trudnych sytuacjach, a także osiągnąć sukces zawodowy lub naukowy w różnych dziedzinach, na czele z matematyką czy informatyką.
Część z nas zadaje sobie pytanie, czy istnieje możliwość nauczenia się analitycznego myślenia. Odpowiedź brzmi tak i wbrew pozorom, cały ten proces może okazać się niezwykle przyjemny. Wszystko, co potrzebne nam do szczęścia to co najmniej jedna z gier logicznych, które opiszę w dalszej części artykułu. Dowiedzmy się więcej na ich temat.
Spis Treści
Gry logiczne co warto wiedzieć?
Gry logiczne należą do najpopularniejszych gier wśród graczy z Polski. Według badania na zlecenie polskiego oddziału firmy Huawei, gry tego typu wybiera 49% obywateli naszego kraju, w tym aż 58% Polek. Wniosek jest więc prosty — nasi rodacy uwielbiają gry logiczne, dzięki czemu najpewniej doskonale swoje funkcje poznawcze, w tym pamięć, koncentrację i oczywiście umiejętności analityczne.
Które gry logiczne rozwijają umiejętności analityczne?
Pora przyjrzeć się bliżej grom, które mają realny wpływ na doskonalenie swoich możliwości intelektualnych. Są wśród nich gry karciane, które znaleźć można m.in. w ofertach kasyn online, takich jak np. kasyno Fontan, gry matematyczne oraz popularne gry strategiczne, a dokładniej:
poker,
blackjack,
baccarat,
szachy,
warcaby,
sudoku,
kostka Rubika,
gry komputerowe.
Badania, takie jak te przeprowadzone przez University of York, wykazują jasno, że gra w gry logiczne potrafią zachować umysł w doskonałej kondycji, nie mówiąc już od rozwoju zdolności do analizowania danych.
Poker, blackjack, baccarat
Na pierwszy ogień idą klasyczne gry karciane. Mowa o takich kultowych grach jak np. poker, blackjack czy baccarat. Grać w nie można zarówno na pieniądze, jak i w wersje demonstracyjne. W tym drugim przypadku możemy do woli rywalizować i doskonalić swoje umiejętności analitycznego myślenia.
Przykładowo, wspomniany jako pierwszy poker traktowany jest w wielu kręgach jako sport, co wynika z faktu, że umiejętności gracza wpływają na jego szanse w bezpośredniej rywalizacji z innymi graczami. Gra ta wymaga przewidywania ruchów rywali, adaptacji do sytuacji na stole oraz umiejętności strategicznego myślenia.
Blackjack z kolei pozwala skorzystać z różnego rodzaju strategii, takich jak np. liczenie kart. Czynność ta to czysta matematyka, która znacznie zwiększa szanse gracza w rywalizacji z krupierem. Jest to jednocześnie znakomite ćwiczenie doskonalące umiejętność analizowania danych.
Szachy
Trudno wyobrazić sobie bardziej klasyczną grę strategiczną niż szachy. Początki tej gry sięgają 5 wieku naszej ery. Nie jest żadną tajemnicą, że najlepsi gracze są geniuszami analitycznymi. Mowa tutaj o tak wytrawnych graczach, jak Garri Kasparow czy Magnus Carlsen, którzy potrafią przewidywać możliwe działania rywali na kilkadziesiąt ruchów do przodu.
Szachy uczą logicznego myślenia, a także umiejętności takich jak koncentracja czy planowanie. Badania wykazały, że ta gra doskonali zdolności umysłowe gracza w dziedzinach matematycznych, a także opóźnia starzenie się mózgu, chroniąc go przed chorobami takimi jak demencja.
Warcaby
Warcaby to kolejny sport umysłowy w naszym zestawieniu, który podobnie jak gry opisane wcześniej wspomaga zdolności logicznego myślenia. W tym wypadku również kluczowe jest przewidywanie ruchów rywali, po drodze, bardziej lub mniej świadomie, rozwiązuje kolejne łamigłówki, ćwicząc swój umysł. Warcaby uczą zwłaszcza matematyki — uzdolnieni gracze na ogół świetnie radzą sobie z tym przedmiotem w szkole.
Sudoku
Ta klasyczna łamigłówka matematyczna ma ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Wynika to również z faktu, że przynosi graczom liczne korzyści poznawcze, na czele z doskonaleniem analitycznego i krytycznego myślenia, dedukcyjnego rozumowania, koncentracji, rozpoznawania wzorców czy też rozwiązywania problemów.
Podobnie jak w przypadku innych gier logicznych, gra w Sudoku pozwala trenować umysł, zachowując najważniejsze funkcje mózgu w dobrej kondycji. Jednocześnie, według różnych badań, rozwiązywanie matematycznych rebusów zwiększa inteligencję graczy.
Kostka Rubika
Skoro mowa o grach, nie sposób nie wspomnieć o jednym z największych klasyków w tej branży — kostce Rubika. Zabawka skonstruowana w 1974 roku przez Węgra Erno Rubika należy do najpopularniejszych zabawek w historii. Układanie jej jest znakomitym ćwiczeniem dla graczy — poprawia ich pamięć, koncentrację i uczy analitycznego myślenia.
Jednocześnie, jest znakomitym sposobem na radzenie sobie ze stresem — uspokaja i relaksuje, a jednocześnie doskonali małą motorykę, ważną zwłaszcza dla dzieci.
Gry komputerowe
Gry komputerowe stały się dla wielu z nas najlepszym sposobem na oderwanie się od codzienności i zrelaksowanie się po ciężkim dniu pracy. Co ciekawe, są również świetnym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności intelektualnych. Do najbardziej znanych i popularnych komputerowych i mobilnych gier logicznych należą:
Bejeweled,
Candy Crush Saga,
Papa and Yo,
Tetris,
Portal.
Pora doskonaleniem umiejętności analitycznych, gry komputerowe stymulują rozwój nowych połączeń między komórkami mózgowymi za sprawą powtarzalnych działań. Ponadto gry komputerowe mają walory terapeutyczne i znajdują coraz szersze zastosowanie m.in. w leczeniu depresji.
Czy gry logiczne rzeczywiście uczą umiejętności analitycznych?
Badania na całym świecie, że rozwiązywanie rebusów i zagadek matematycznych są jednym z najlepszych sposobów na rozwój umiejętności analitycznych, które są obecnie bardzo wysoko cenione w różnych dziedzinach życia. Wszystkie gry opisane w tym artykule pozwalają rozwijać również inne funkcje poznawcze i chronią mózg przed starzeniem. Wniosek jest więc jeden — grajmy w gry logiczne, bo korzyści z nich płynące są nie do przecenienia.