Nie jest tajemnicą, że podejmowanie skutecznych decyzji w kluczowych dla nas aspektach życia nie jest sztuką prostą. Często jest to proces, który wymaga dokładnego przeanalizowania sytuacji w celu rozwiązania nurtującego nas problemu. Istnieje jednak alternatywa dla długich i skomplikowanych analiz danych. Nosi ona nazwę „intuicja”.
Termin ten jest znany chyba nam wszystkim, jednak procesy, jakie zachodzą podczas podejmowania decyzji za pomocą intuicji, chyba nie są znane każdemu. Podjęliśmy próbę przybliżenia i opisania go w sposób szczegółowy i udzielenia kilku porad, które zwiększą skuteczność w podejmowaniu intuicyjnych decyzji.
Spis Treści
Sytuacje, w których intuicja jest ważniejsza niż logika
Intuicyjne podejmowanie decyzji może mieć zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Zdanie się na nią może zapewnić nam sukces, m.in. w:
Grach hazardowych — mowa o grach w ofertach kasyn online, takich jak np. Stake Casino. Dotyczy to nawet gier, w których na ogół korzystamy z analitycznego myślenia, takich jak np. poker czy blackjack.
Sporcie — wielokrotnie w sporcie możemy spotkać się z terminem intuicyjnej lub instynktownej interwencji. W sytuacjach, w których jest mało czasu na reakcję, zdanie się na intuicję może być jedyną drogą do sukcesu.
Biznesie — wbrew pozorom nawet podejmowanie istotnych decyzji biznesowych może okazać się bardziej skuteczne, jeśli zdamy się na intuicję. Logiczna analiza może być w tym wypadku mniej przejrzysta.
Czym właściwie jest intuicja i co ją charakteryzuje?
Wróćmy jednak do samego początku, a więc rozważmy, czym właściwie jest owa intuicja. Działania podejmowane pod wpływem intuicji w sposób nieświadomy, bez operowania przesłankami. Rozumowanie odbywa się więc tutaj z pominięciem procesu mającego na celu dochodzenie do rozwiązania problemu. Do najważniejszych aspektów intuicji należą:
Aspekt | Istotność |
Nieświadomie przetwarzanie informacji | Nasza intuicja działa na podstawie procesów poznawczych, które są w naszym wypadku nieświadome. Pozwalają one każdemu z nas podejmować osądy i decyzje w błyskawicznym trybie. Tego typu przetwarzanie danych bazuje się na naszych doświadczeniach, wzorcach i wiedzy, które pochodzą z naszej podświadomości. |
Wiedza i doświadczenie | Podejmowanie decyzji pod na podstawie intuicji jest na ogół skuteczniejsze w przypadku osób dysponujących specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w określonej dyscyplinie. Wraz z wejściem na wyższy poziom wtajemniczenia w danym temacie bazowanie na intuicji staje się dla nas czymś powszechnym. |
Myślenie nieanalityczne | Intuicja, w przeciwieństwie do myślenia analitycznego, omija stopniowy proces rozważań na dany temat, pozwalając na dokonanie błyskawicznych spostrzeżeń, jeśli dana sytuacja wymaga tego od nas. |
Rozpoznawanie wzorców | Wbrew pozorom, decyzje podjęte pod wpływem intuicji bazują na nabytej wiedzy i doświadczeniach z przeszłości i opiera się przede wszystkim na rozpoznawaniu utrwalonych wcześniej wzorców. Umożliwia to podejmowanie szybkich i skutecznych reakcji. Intuicję można więc nazwać krytycznym elementem wiedzy eksperckiej. |
Dlaczego warto zaufać intuicji?
Istnieje co najmniej kilka mocnych powodów, dla których warto zdawać się na intuicję w niektórych trudnych sytuacjach. Do najważniejszych z nich należą:
Szybkość i skuteczność — w ten sposób uzyskujemy natychmiastowy ogląd, w sytuacjach, w których kluczowy jest czas.
Wyższy poziom kreatywności — decyzje podejmowane intuicyjnie mogą doprowadzić do znajdowania innowacyjnych rozwiązań i prowadzić od obierania niespodziewanych i owocnych ścieżek.
Udoskonalone podejmowanie decyzji — gdy połączymy logiczne i analityczne myślenie z podejściem intuicyjnym, nasze wybory staną się bardziej wyważone i wszechstronne.
Odkrywanie ukrytych wzorców — nasza podświadomość potrafi odbierać subtelne wskazówki, które świadoma analiza może ominąć.
4 sposoby na intuicyjne podejmowanie decyzji
Nie jest tajemnicą, że praktycznie wszystkie decyzje podejmowane przez nas wiążą się z ryzykiem. Poziom ryzyka może być różny, podobnie jak wpływ jaki nieskuteczne decyzje mogą mieć na nasze życie. Istnieją jednak sposoby, by nieco pomóc intuicji i zwiększyć szanse na podejmowanie skutecznych kroków w życiu codziennym i zawodowym. Niektóre z nich są opisane poniżej:
Przede wszystkim bądź rozważny. Zanim podejmiesz decyzję, weź głęboki oddech. Skup się na swoich wewnętrznych wskazówkach i rozgranicz swoje intuicyjne sygnały od niespokojnych myśli i szumów, które się wokół nich wytwarzają. Weź również pod uwagę sygnały, które wydaje twój organizm, takie jak przewracanie się żołądka czy wzrost ciśnienia. To właśnie doznania fizyczne mają kluczowe znaczenie przy korzystaniu z intuicji.
Pomyśl o doświadczeniach z przeszłości. W ten sposób wzmocnisz rozpoznawanie wzorców, z którymi miałeś styczność w przeszłości. Jest to element kluczowy, jeśli chcemy skutecznie bazować na intuicji. Umiejętność wzorowania się na sukcesach i błędach z przeszłości, tworzymy swoją „umysłową bibliotekę”, dzięki której będziesz w stanie szybko i skutecznie podejmować decyzje.
Zachowaj równowagę przy podejmowaniu decyzji. Umiejętność podejmowania skutecznych decyzji często wynika ze zdolności do połączenia logicznego myślenia z myśleniem bazującym na intuicji. W ten sposób podejmowane przez ciebie kroki będą miały większe szanse powodzenia.
Nie ignoruj ostrzeżeń. Intuicja może być nie tylko pozytywna, ale jest również w stanie uchronić nas przed niebezpieczeństwami, niby jak „pajęczy zmysł” marvelowskiego Spidermana. Należy więc zwracać uwagę na negatywne odczucia dotyczące podejmowania określonej decyzji.
Czy intuicja może być sposobem na sukces?
Jak najbardziej. Jeśli jesteśmy wyposażeni w odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a przy okazji korzystamy z logiki, nasze decyzje mogą okazać się bardzo skuteczne w niemal każdej sytuacji, w jakiej się znajdziemy. Nie zwalnia to nas jednak z konieczności stałego doskonalenia się w danej dziedzinie.