Eksperci alarmują i twierdzą, że nawet ponad 40 procent uczniów pali lub paliło papierosy; co więcej, znaczna część spośród nich robi to regularnie.
Jakie konsekwencje może przynieść palenie papierosów przez nastolatków? Zastanówmy się nad tym ze społecznego oraz medycznego punktu widzenia.
Spis Treści
Palenie papierosów wśród młodzieży
Palenie papierosów to aktywność, która jest szkodliwa punktu widzenia zdrowia osób dorosłych, aczkolwiek wywiera negatywny wpływ również na młodzież. Powodem jest skład wyrobów tytoniowych, w których znajduje się nie tylko nikotyna, ale także inne takie składniki jak na przykład substancje smoliste czy tlenek węgla. To właśnie one w dużej mierze przyczyniają się do szkód zdrowotnych. Taki stan rzeczy sprawia, że szkodliwe staje się również tzw. bierne palenie, czyli częste przebywanie w towarzystwie palących kolegów.
Poniżej zostały przedstawione niektóre negatywne skutki palenia papierosów:
- schorzenia układu oddechowego. Jeśli chodzi o skutki palenia, to zalicza się do nich np. podwyższone ryzyko chorób i infekcji górnych dróg oddechowych (w tym np. zapalenie krtani czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP));
- nowotwory. Regularne palenie papierosów oznacza zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory przełyku, krtani czy płuc.
- choroby sercowo-naczyniowe. Palenie wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, choroba niedokrwienna serca itp.),
- libido. Palenie papierosów może obniżyć libido, również u młodych osób,
- pogorszenie kondycji fizycznej. Może mieć to szczególnie szkodliwe w przypadku sportowców.
Wyżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich negatywnych skutków palenia, z których nastolatkowie często nie zdają sobie sprawy, gdy pod wpływem rówieśników sięgają po pierwszego papierosa.
Dlaczego nastolatek zaczyna palić?
Wiemy już, jakie są potencjalne szkodliwe skutki palenia. Zastanówmy się teraz, dlaczego młodzież tak chętnie decyduje się na tę używkę. Wydaje się, że wśród najsilniejszych motywów, które za tym przemawiają, możemy wyróżnić między innymi:
- próbę udowodnienia swojej dorosłości,
- chęć przyciągnięcia uwagi otoczenia, a tym samym — zdobycia akceptacji wśród rówieśników,
- potrzebę wyrażenia swojego buntu. Palenie papierosów to czynność, która z punktu widzenia nastolatka może być postrzegana jako forma sprzeciwu wobec dorosłych,
- wpływ reklamy. Marketing wyrobów tytoniowych może skłaniać nastolatków do podjęcia decyzji o rozpoczęciu palenia.
Źródła:
[1] Palenie tytoniu wśród młodzieży szkół średnich w świetle aktualnych badań, Grzegorz Opielak, Anna Nadulska, Jakub Piotrkowicz, Łukasz Szeszko, Katedra i Zakład Anatomii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Studenckie Anatomiczne Koło Naukowe przy Katedrze Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/czy-twoje-dziecko-pali (dostęp: 2023-06-13).