W każdym związku zdarzają się kłótnie. Każdy psycholog powie ci, że sekret długich i silnych małżeństw tkwi w „wahaniach temperatury”, a raczej w emocjach. Kłótnia pomaga dać upust tym emocjom, a po burzy, jak wiadomo, zawsze wychodzi słońce. Najważniejsze jest, aby nie przedłużać kłótni, nie zamieniać jej w jawne chamstwo i nie doprowadzać do kryzysu. Psychologowie powiedzieli nam, jak szybko pogodzić się po kłótni z partnerem.
Spis Treści
Wskazówka nr 1: Ochłoń i uspokój się
Każda kłótnia kończy się fiaskiem, wydechem i zakończeniem konfliktu. Ale w żadnym wypadku nie należy od razu starać się ustalić, kto ma rację, a kto się myli, ani próbować się pogodzić. Konieczne jest, abyś najpierw ochłonął i uspokoił się – zarówno ty, jak i twój partner. Podczas kłótni organizm uwalnia kortyzol, hormon stresu, i potrzeba czasu, aby jego poziom spadł. Z trzeźwym umysłem i spokojnym oddechem łatwiej będzie zdecydować, jak najlepiej rozpocząć pokój i znaleźć odpowiednie słowa. Czasami wystarczy zwykłe „przepraszam”, a czasami potrzebna jest długa i znacząca rozmowa.
Wskazówka nr 2: Makijaż tylko na żywo
Nigdy nie przenoś wyjaśnienia relacji, a zwłaszcza pojednania, na poziom rozmów telefonicznych lub wiadomości. Żadnych bezsensownych emotikonów czy gotowych kartek i wierszyków z tekstami przeprosin – będzie to wyglądało jak kpina. Rozmowa musi odbyć się na żywo, patrząc sobie w oczy. Musisz widzieć swojego partnera, czuć jego reakcję, jego emocje. A ze swojej strony musisz sprawić, by zrozumiał, że ważne jest dla Ciebie przywrócenie normalnych relacji po kłótni. A tego nie da się poczuć przez telefon.
Wskazówka nr 3: przeproś
Nawet jeśli uważasz się za całkowicie niewinnego kłótni, przeprosiny nie są zbyteczne. Nie oznacza to, że bierzesz winę na siebie. Po prostu udowadnia partnerowi, że zależy mu na związku, że ważne jest, aby przejść na nowy poziom i zapomnieć o konfliktach. W każdym razie psychologowie twierdzą, że tylko jeden z partnerów nie może być winny kłótni między partnerami. Niech jeden będzie winny w 80%, ale drugi również przyczyni się w 20%.
Wskazówka nr 4: Bądź zainteresowany uczuciami swojego partnera
Jak często pytałeś swojego partnera, jak się czuje? Prawdopodobnie bardzo rzadko. To dlatego, że mężczyźni nie lubią o tym rozmawiać i trzymają to dla siebie. Zwłaszcza w czasie kłótni i konfliktów. Pojednanie po kłótni to właściwy moment, aby szczerze zapytać go, jak się czuł podczas kłótni i po niej, co czuje teraz i jakie są jego decyzje na tle jego własnych doświadczeń. Wysłuchaj go bez krytyki lub wyśmiewania i podziel się swoimi uczuciami w zamian.
Wskazówka nr 5: Słuchaj uważnie
Nie chodzi już o „słuchanie”, ale o „słyszenie”. Powinieneś nie tylko zwracać uwagę i milczeć, gdy twój partner mówi, pozwalając mu na wyrażenie siebie, ale także zauważać gesty, mimikę twarzy i utrzymywać kontakt wzrokowy. Podczas pojednania nie włączaj telewizora, nie trzymaj telefonów w rękach (nawet wyłącz dźwięk). Bądź cierpliwy i nie przerywaj drugiej osobie, staraj się szczerze zrozumieć, co próbuje ci powiedzieć.
Wskazówka nr 6: Dotknij swojego partnera
Bez żadnego nacisku, bardzo delikatnie dotknij partnera dłonią, a jeśli kontakt zostanie nawiązany, możesz go lekko przytulić. Kontakt dotykowy odgrywa ważną rolę w pojednaniu. Problem polega na tym, że partner może nie być gotowy na dotyk. Uraza lub agresja mogą nie pozwolić mu się przytulić. Jeśli widzisz odmowę, po prostu zapytaj: Nie jesteś jeszcze gotowy, by mnie dotknąć? A jeśli nawiąże kontakt, to bardzo dobry znak.
Wskazówka nr 7: Nie atakuj ani nie szturchaj
W procesie pojednania nie powinieneś zaczynać swoich argumentów i propozycji, zwrotów lub zdań od „ty”. W przeciwnym razie będzie to atak i krytyka, które nie rozwiążą sprawy pozytywnie. Wszystko, co chcesz powiedzieć, zaczynaj od „ja”. Zamiast „Nie możesz zrobić pierwszego kroku”, powiedz „Chciałem się pogodzić, ale nie wiedziałem, jak zacząć”. To brzmi inaczej dla twojego partnera i zapewnia go o jego znaczeniu i wartości dla ciebie.