Ostatnio coraz częściej mówi się o mikrobiocie jelitowej. Wraz z nią rośnie popularność diety wegetariańskiej i wegańskiej. W większości restauracjach możemy znaleźć w menu nawet pozycje wege. Co więcej, powstało dużo miejsc wyłącznie z bezmięsnym jedzeniem! Bycie wege jest teraz bardzo popularne. Jedni decydują się na taki styl życia z pobudek etycznych, a drudzy ze względu na zdrowie czy środowisko.
Czy zastanawiałeś się jednak jak dieta wegańska wpływa na mikrobiotę jelitową? Czy jej pomaga, a może szkodzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Wpływ różnych diet na jelita człowieka
Jelita to część układu pokarmowego. Ten natomiast kojarzy nam się głównie z jedzeniem. Jak każdy z nas wie, istnieje wiele rodzajów sposobów żywienia i diet. Jedne z nich uznaje się za lepsze, a inne za gorsze. Jak się okazuje, dieta wegańska ma sporo przeciwników, ale również tyle samo zwolenników. Jak natomiast wygląda jej wpływ na mikrobiotę jelitową człowieka?
Dieta wegańska w różnych odsłonach
Na wstępie należy zacząć od tego, że istnieje wiele różnych rodzajów diety wegańskiej. W tym tekście będziemy brać pod uwagę dobrze zbilansowaną dietę roślinną o prawidłowo dobranej suplementacji. Warto zauważyć, że dieta wegańska to eliminacyjny sposób żywienia, który stawia wyzwania – jak niedobór witaminy B12, która w żywności występuje tylko w produktach zwierzęcych oraz niedobór żelaza i wapnia.
Jakie korzyści posiada dieta wegańska?
Zarówno dieta wegetariańska jak i wegańska posiadają wiele zalet, jak np. zmniejszenie ryzyka nadciśnienia tętniczego o 75% czy zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2 o 47-78%. Jak jednak weganizm wpływa na naszą mikrobiotę jelitową?
Dieta wegańska przyczynia się do wzrostu błonnika, który pełni bardzo ważne funkcje, jak np. regulacja równowagi mikrobioty. Dodatkowo, wpływa on bezpośrednio na większą różnorodność mikrobów w jelitach. Modyfikacja mikrobioty ma konkretne korzyści zdrowotne, jak:
- obniżenie pH w przewodzie pokarmowym, co zapobiega wzrostowi bakterii chorobotwórczych,
- zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych stanów zapalnych jelit,
- w jelitach powstaje mniej szkodliwych metabolitów bakteryjnych,
- obniża ryzyko wystąpienia większości chorób cywilizacyjnych.
Każda osoba ma swoją indywidualną strukturę flory bakteryjno-jelitowej i układ trawienny Z tego powodu powinniśmy na bieżąco obserwować reakcje naszego organizmu i wybrać taki sposób żywienia, który będzie przynosił nam jak najwięcej korzyści.
Dobrym pomysłem będzie również zwrócenie swojej uwagi na polifenole roślinne, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnymi i zmniejszają ryzyko niektórych nowotworów oraz choroby niedokrwiennej serca. Na diecie wegańskiej spożycie polifenoli jest wyższe, co zwiększa liczebność bakterii Bifidobacterium i Lactobacillus.
Chcesz dowiedzieć się więcej o swojej florze jelitowej? Zgłoś się do Instytutu Mikrobiomiki!
Instytut Mikrobiomiki umożliwia poznanie człowiekowi swojej flory jelitowej. Dzięki personalizowanej metodzie, specjaliści wykrywają patogeny, zaburzające jej równowagę i dobierają celowaną suplementację eubiotyczną. Taki zabieg umożliwia przywrócenie naturalnej równowagi w jelitach. Nie czekaj – zgłoś się do Instytutu Mikrobiomiki już dziś i ciesz się zdrowymi jelitami!