W dzisiejszych czasach wyższe wykształcenie, owszem, jest ważne i cenione przez pracodawców, jednak mocno ucierpiało na znaczeniu jeśli porównać jego status względem lat ubiegłych. Aktualnie większy nacisk kładzie się na doświadczenie oraz posiadane umiejętności, zaś dyplom jest jedynie ich dopełnieniem. W obliczu tej sytuacji pojawia się pytanie – czy warto tracić kilka lat z życia i kierować na studia, czy może skorzystać z oferty szkół policealnych i w rok czy dwa zdobyć atrakcyjny na rynku pracy zawód?
Już we wstępie udzielimy odpowiedzi na tytułowe pytanie – to zależy. Pewnym jest, że nieprzemyślany wybór kierunku na uczelni wyższej, który nie będzie miał nic wspólnego z zainteresowaniami studenta, w dodatku nie będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, to bezsensowne działanie. Szkoda tracić czasu i pieniędzy. Podobnie w przypadku szkoły policealnej – nierozsądny wybór nie jest polecany. Trzeba mieć na względzie, że wybór ścieżki edukacyjnej zazwyczaj ma spore znaczenie na przyszłość, więc warto go dobrze przemyśleć.
2 lata kontra 5 lat nauki
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że każdy kto chce się liczyć na rynku pracy, musi legitymować się dyplomem ukończenia renomowanej uczelni wyższej. Aktualnie sytuacja uległa zmianie. Tytuł magistra czy inżyniera nie jest gwarancją znalezienia dobrze płatnej pracy – często bywa tak, że na konkretne stanowisko kierownik chętniej wybierze kandydata doświadczonego, cechującego się potwierdzonymi umiejętnościami, jednak bez tytułu, niż absolwenta studiów.
Jak sytuacja wygląda w przypadku szkół policealnych? Jest inaczej. Tzw. studium skoncentrowane jest na podnoszeniu kwalifikacji ucznia, wyróżnienia go na rynku pracy. Po ukończeniu takiej szkoły posiada się konkretny zawód, którego zdolność wykonywania potwierdza egzamin państwowy, pozwalający podjąć pracę na danych stanowisku. Oczywiście, ilość informacji jaką przekazują szkoły policealne i uczelnie wyższe mocno się różni, jednak jest to oczywiste – studia kończy się po 3-5 latach nauki, szkoły policealne przewidują naukę na rok lub dwa.
Do największych zalet szkół policealnych, poza niewymagającą rekrutacją (wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej) należy na pewno krótki czas potrzebny do zdobycia zawodu. Nawet jeśli wybrany kierunek nie okaże się finalnie interesujący, po roku czy dwóch będzie można zacząć naukę na kolejnym albo skorzystać z oferty uczelni wyższych. Często, właśnie jako dodatek do studiów traktuje się szkoły policealne – nic nie stoi na przeszkodzie, by zaocznie, równolegle z nauką na uczelni wyższej, „walczyć” o dyplom technika, który w przyszłości może być pomocny w znalezieniu zatrudnienia. W taki sposób po 5 latach nauki można legitymować się tytułem magistra i dodatkowymi dwoma zawodami, np. technikiem farmacji oraz technika weterynaryjnego.
Szkoła policealna może być również traktowana jako swojego czasu przystanek w karierze naukowej, który nie musi równać się marnotrawieniu czasu. Np. przez rok osoba myśląca o rozpoczęciu nauki na uczelni wyższej może analizować poszczególne kierunki finalnie wybierając upragniony, a w tym samym czasie zdobywać konkretny zawód, który może przydać się w przyszłości.
Nie można nie docenić jeszcze innej zalety szkół policealnych, dla wielu najważniejszej. Często bywa, że nauka na wybranym kierunku będzie absolutnie darmowa, mimo realizacji programu nauczania w trybie zaocznym lub wieczorowym. Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca na uczelni wyższej – tam, każdy inny system nauki niż dzienny obarczony jest niemałymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Elastyczność pozwala na tworzenie ciekawych połączeń, poza wspomnianą wyżej możliwością jednoczesnej nauki na studiach i w szkole policealnej, edukację w tej ostatniej można parować np. z pracą zawodową.
Szkoły policealne to mnóstwo możliwości
O atrakcyjności szkół wyższych nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak nie są one dobrą drogą dla każdego – niekiedy szkoda tracić 5 lat, wystarczy skorzystać jedynie z oferty szkół policealnych. Te, w przeciwieństwie do studiów które wymagają znajomości wielu ogólnych dziedzin wiedzy koncentrują się na przedmiotach rzeczywiście potrzebnych w przyszłej pracy, stanowią swoistą odpowiedź na wymagania pracodawców i zapotrzebowania rynku pracy.
