Osoby kończące szkołę średnią zmuszone są do podjęcia decyzji, która w znacznym stopniu wpłynie na ich późniejszą karierę zawodową. To jaką szkołę czy uczelnie wybiorą warunkować będzie ich szansę na zdobycie atrakcyjnego stanowiska pracy, wysokość zarobków, słowem – późniejszy komfort życia. Dlatego tak ważne jest, by przed podęciem decyzji w pierwszym kroku poznać oczekiwania rynku pracy, następnie skonfrontować je z posiadanymi predyspozycjami i zainteresowaniami, by finalnie znaleźć złoty środek dający zawód idealnie dopasowany do wymagań pracodawców.
Absolwenci szkół średnich przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły czy uczelni wyższej powinni poznać rynek pracy, poszukać pożądanych przez pracodawców zawodów i znaleźć taki, który będzie im odpowiadał. Jedynie w ten sposób nie zmarnują kilku lat swojego życia na przyuczenie do profesji, która nie zapewni im godziwej pracy.
Zawody przyszłości
Od kilku lat obecne jest przekonanie, że jedynie absolwenci kierunków ścisłych nie muszą martwić się o zatrudnienie. Takie zawody jak informatyk, finansista czy inżynierowie z różnych dziedzin to gwarancja otrzymania dobrze płatnej, rozwojowej i dającej satysfakcję zawodową pracy. Popyt na specjalistów w tych branżach szybko nie zmaleje, dlatego te zawody nieustannie uznaje się pewne.
W branży IT największym uznaniem cieszyć się będą programiści, projektanci systemów i analitycy. Kończąc naukę na uczelniach na tych kierunkach można być pewnym zdobycia pracy, gwarantującej atrakcyjne wynagrodzenie. Jej wysokość zależy od umiejętności oraz stażu pracy, jednak nawet początkujący programiści znający technologie Java/J2EE, C++ czy „NET” mogą być pewni satysfakcjonujących warunków finansowych.
Mimo dynamicznej sytuacji na rynku pracy, powstawaniu nowych stanowisk i obszarów biznesowych, stale rosnąć będzie zapotrzebowanie na specjalistów w branżach uznawanych za tradycyjne. Lekarze, osoby związane z opieką, leczeniem i pielęgnacją osób starszych, psycholodzy, psychoterapeuci, masażyści to profesje, na które popyt będzie stale rosnąć. Kształcąc się w szkołach pozwalających na zdobycie powyższych zawodów można być pewnym znalezienia dobrze płatnej i rozwojowej pracy.
W najbliższych lata nie zmaleje zapotrzebowanie rynku na ekspertów działających w różnego rodzaju usługach – fryzjerów, kosmetyczki, mechaników, elektromechaników czy kucharzy i kelnerów. Również handlowcy nie powinni obawiać się o pracę, gdyż bez różnicy w jakim kierunku podążać będą nowe technologie, ich sprzedaż będzie konieczna.
Wszystko wskazuje na to, że również dla humanistów nadchodzą dobre czasy. Takie zawody jak np. dziennikarz, socjolog czy marketingowiec, jeszcze do niedawna uznawane za nieatrakcyjne, odnotują powrót w wielkim stylu. Będzie to możliwe za sprawą rozwoju nowych technologii – umiejętność pisania atrakcyjnych tekstów jest niezbędna w środowiskach reklamowych, podobnie promocja produktów i usług w mediach społecznościowych czy – ogólniej – Internecie. Na spore zapotrzebowanie mogą liczyć blogerzy, copywriterzy, osoby biegle poruszające się w sieci. Jeśli połączą zdobyte w szkołach umiejętności z nowymi trendami znajdą ciekawą pracę na atrakcyjnych warunkach finansowych.
Co ciekawe, aby otrzymać propozycję dobrej pracy niekonieczne będzie posiadanie dyplomu ukończenia szkoły wyższej – wystarczy szkoła dla dorosłych np. policealna, liczyć się będą specjalistyczne kursy zawodoweoferujące zdobycie konkretnych umiejętności przydatnych w codziennej pracy.
Szkołę wybierz z głową
Zakończenie nauki na poszukiwanym przez pracodawców kierunku to gwarancja otrzymania dobrze płatnej, dającej satysfakcję zawodową pracy. Dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji o wyborze ścieżki edukacyjnej, skonfrontować swoje pasje i zainteresowania z oczekiwaniami rynku pracy – jedynie w ten sposób można zadbać o swoją przyszłość, dbając by kilka lat spędzonych w szkole policealnej czy na uczelni wyższej nie poszło na marne.
